Chrzest jest udzielany na mszy św. w II niedzielę miesiąca na mszy św. o 13.00. Inny termin jest indywidualnie uzgodniony w kancelarii parafialnej.
Nauka przed chrzcielna dla rodziców i chrzestnych: czwartek przed II niedzielą miesiąca godz. 18.30
Rodzice prosząc o chrzest dziecka zobowiązują się do wychowania go w wierze katolickiej.
Przy zgłoszeniu chrztu w kancelarii należy przedstawić: Akt urodzenia dziecka oraz dane rodziców i chrzestnych.
Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki
Rodzice wybierają jednego chrzestnego lub jedną chrzestną , albo ojca chrzestnego i matkę chrzestną. Nie ma możliwości, aby było 2 ojców chrzestnych lub 2 matki chrzestne.
Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
- jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
- ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
- jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
Spotkania kl. VIII jako przygotowanie dla bierzmowania – rozpoczną się po feriach zimowych od 4.03 godz. 19:00. Wtedy otrzymają harmonogram potkań na ten rok. Spotkania przy parafii będą dla nich w kl. I i kl. II ponadpodstawowej.
Młodzież przystąpi do bierzmowania w II klasie ponadpodstawowej.
I-Komunia św. w naszej parafii w 2022 roku ze względu na pandemie będzie w dwóch grupach:
1 maja godz. 10:00 – dzieci kl. III ze Szkoły Podstawowej Nr 4, 3 .5
3 maja godz. 11:00 – dzieci z kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 6
Rodzice mają obowiązek zapisania dziecka na przygotowanie do I-Komunii św. przy swojej parafii. Należy przedstawić świadectwo z kl. II (z oceną z religii) oraz metrykę chrztu, jeśli dziecko było ochrzczone winnej parafii.
Dzieci są przygotowywane do I-Komunii św. i I spowiedzi św. w kl. III w ramach religii w szkole i uczestniczą w spotkaniach przy parafii zgodnie z otrzymanym harmonogramem dla rodziców i dzieci
Mężczyzna i kobieta, którzy podjęli decyzję o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego zgłaszają się do kancelarii parafialnej, w celu podjęcia przygotowania do sakramentu małżeństwa. (nie później jak 3 miesiące przed ślubem) Termin ślubu lepiej jest uzgodnić wcześniej.
Należy odbyć cykl katechez przed ślubnych oraz 3 spotkania w poradni oraz dzień skupienia. (patrz: jak niżej) Na tydzień przed ślubem będzie rozmowa duszpasterska w kancelarii, z omówieniem całego obrzędu zawarcia sakramentu małżeństwa i wyjaśnienie wątpliwości.
Termin spotkania w poradni należy ustalić z p. Beatą Świątek tel. 660 107 104.
Należy spisać protokół przedślubny, którego zadaniem jest stwierdzenie, czy nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa. Wtedy też ksiądz wyda zaświadczenie do wygłoszenia zapowiedzi, jeśli narzeczeni są z poza parafii.
Przy protokole należy przedstawić następujące dokumenty: metryki chrztu (świeżej daty, dokument jest ważny tylko 6 miesięcy), jeśli chrzest był po za nasza parafią, dowody osobiste, świadectwa z religii z ostatniej klasy, przy ślubie konkordatowym: zaświadczenia z USC stwierdzające brak przeszkód do zawarcia małżeństwa. Jeśli osoby zawarły już ze sobą ślub cywilny, to odpis aktu cywilnego.