Pielgrzymka – Bałkańskie stolice i miasta

Bałkańskie stolice i miasta, Złote Piaski, wybrzeża Bułgarii
Belgrad – Sofia – Rilski Monastyr – Wielkie Tyrnowo – Złote Piaski – Warna – Bałczik – Kluż – Oradea
Termin 11-22. 09. 2018
Koszt 1895zł +60 euro

Program:

1 dzień:

Godzina 6.00 zbiórka uczestników na parkingu pod kościołem i wyjazd z Pyskowic, przejazd przez Słowację i Węgry do Serbii. Po drodze planowane są krótkie postoje i przerwa na indywidualnie płatny posiłek. Przyjazd do hotelu w okolice Nowego Sadu lub Belgradu, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

2 dzień:
Po śniadaniu przejazd do centrum Belgradu i poznawanie stolicy Serbii: Stare Miasto ze śladami architektury tureckiej, majestatyczna twierdza Kalemegdan – najstarszy zabytek miasta, z której roztacza się wspaniała panorama na ujście Sawy do Dunaju, cerkiew Świętego Sawy – jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie, Teatr Narodowy i Muzeum Narodowe, Parlament, Brama Triumfalna. Wyjazd w kierunku Bułgarii i przejazd na nocleg w okolice Sofii, malowniczo położonej u stóp masywu gór Witosza. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

3 dzień:
Po śniadaniu spacer ulicami Sofii stolicy Bułgarii, podczas którego zobaczymy główne zabytki miasta: neoklasycystyczny budynek Teatru Narodowego, Narodową Galerię Sztuki, Muzeum Archeologiczne, Pałac Prezydencki, Cerkiew Świętej Niedzieli. Następnie przejazd w kierunku gór Riła, do Monastyru Rilskiego – największego bułgarskiego klasztoru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jednocześnie najsłynniejszego zabytku kraju. Klasztor położony jest na wysokości ok. 1200 m n.p.m. Zwiedzanie: cerkiew pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy ze wspaniałym ikonostasem i kolorowymi freskami, klasztorna kuchnia i krużganki. Powrót do hotelu w ok. Sofii, kolacja i nocleg.

4 dzień   

Po śniadaniu przejazd do Wielkiego Tyrnowa – jednego z najstarszych miast Bułgarii, historycznie trzeciej stolicy państwa. Miasto położone jest na kilku wzgórzach, które oddziela rzeka Jantra. Lokalizacja miasta wymusiła wyjątkowo ciasną zabudowę, sprawiając wrażenie, iż domy stoją jeden na drugim. Zobaczymy zabytki miasta – ruiny zamku i obwarowań tworzących dawny kompleks twierdzy Carewec i cerkwie z XIII – XV wieku. Następnie wyjazd w kierunku bułgarskiego wybrzeża i przejazd do najpopularniejszego bułgarskiego kurortu – Złotych Piasków. Zakwaterowanie w hotelu kolacja i nocleg

5,6,7,8,9 dzień    

Pobyt wypoczynkowy nad M. Czarnym w hotelu 3 *** w centrum kurortu Złote Piaski  plażowanie i korzystanie z uroków ciepłego morza i słońca. W trakcie pobytu wycieczki:
1.Warna i Kamienny Las – Miasto założone przez Greków  jako Odessos było potem częścią Imperium Rzymskiego, a następnie Bizancjum.  Zobaczymy tu  Mauzoleum Władysława Warneńczyka, piękną Katedrę,  gmach teatru oraz muzeum  a także nieopodal miasta „Kamienny Las”- unikatowe zgrupowanie gładkich i foremnych kamiennych kolumn z charakterystycznymi poprzecznymi pęknięciami.

2. Bałczik i Kaliakra Zbudowane w formie amfiteatru nad zatoką, malownicze miasteczko zwane Białym Miastem ze względu na wapienne białe skały, na których powstało. Główna atrakcją  turystyczną jest tu oprócz naturalnej piaszczystej plaży wille Królowej Marii nazwany „Cichym Gniazdem” z okalającym go Ogrodem Botanicznym, drugim pod względem zbiorów w Europie. Kompleks łączący w sobie kombinację wpływów orientalnych, chrześcijańskich, antycznych i zachodnich, składa się z kilku budynków (pałac, winiarnia, dom dla gości i inne), przez środek przebiega strumień z 9 m wodospadem. Kaliakra zaś to dwukilometrowy cypel, który tworzą monumentalne, niemal pionowe skały, sięgające 70 m. Na styku trzech żywiołów: morza, powietrza i ziemi powstało niepowtarzalne w swym pięknie miejsce, obfitujące w jaskinie, podwodne skały czy skalne nisze.

3. Monastyr Aładża – niezwykły skalny obiekt. Jego nazwa pochodząca od tureckiego słowa oznaczającego „kolorowy” lub „pstry” związana jest z kolorowymi freskami, które w średniowieczu pokrywały ściany klasztoru. Wykuty w wapiennej trzydziestometrowej skale monastyr składa się z pomieszczeń zlokalizowanych na dwóch poziomach, połączonych tunelami, korytarzami i schodami. Część z nich umieszczono nawet czterdzieści metrów pod ziemią. W Aładży znajdują się cele mnichów, sala modlitewna, kaplica, krypty a nawet kuchnia i jadalnia.

Fakultatywnie proponujemy wycieczkę do Stambułu !

10 dzień 

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd  w kierunku Rumunii do pięknego miasta Kluż Napoka – stolicy Siedmiogrodu zwanego również Transylwanią zakwaterowanie w hotelu kolacja i nocleg.

11 dzień

Po śniadaniu zwiedzanie Klużu: Stare Miasto z okazałym rynkiem,  Katedrą św. Michała, pomnikiem sławnego króla węgierskiego Macieja Korwina, Kościołem Franciszkanów i Basztą Krawców – czas wolny. Kontynuacja przejazdu do granicznej  Oradei zwanej perełką architektury secesyjnej zobaczymy tutaj pięknie odrestaurowany rynek ze słynnym Kościołem z Księżycem Oran bogato zdobioną secesyjną galerią handlową „Pod czarnym Orłem” – czas wolny. Wieczorem  wyjazd w drogę powrotną do Kraju.

12 dzień     

Przyjazd do Pyskowic w godzinach rannych, zakończenie wycieczki.

Cena: 1.895 zł   – hotel*** w centrum Złotych Piasków

Cena zawiera:
– Transport: Autokar z klimatyzacją, toaletą, DVD i barkiem
– Wszystkie koszty trasy
–  Zakwaterowanie: 10 noclegów w hotelach o standardzie **/***: 1 nocleg w ok. Belgradu, 2  noclegi w Sofii, 6 w nad Morzem Czarnym w Złotych Piaskach, 1 w  ok. Klużu.
Pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami.
–  Wyżywienie: 10 śniadań, 10 obiadokolacji
– Opieka Duszpasterza
– — Ubezpieczenie: NNW i KL
–  Ubezpieczenie dodatkowa opcja ubezpieczenia – Choroby przewlekłe
–  Realizacja programu turystycznego. Opieka doświadczonego pilota polskiego.
–  wymagane podatki.
– Uwaga w niedzielę wyjazd na Mszę Świętą do katolickiego kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Warnie Msze Święte, pozostałe msze św. w hotelu

Cena nie zawiera:
–  kosztów realizacji programu turystycznego  65 euro (wstępy, przewodnicy lokalni )
–  ew. programu fakultatywnego, w tym ew. wycieczki do Stambułu

Powyższy program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Przekroczenie granic na podstawie ważnego paszportu
Trasa wycieczki liczona od granic Polski – ok. 4.800 km.