Pielgrzymka do FATIMY – program

PIELGRZYMKA  LOTNICZA  NA  100-LECIE OBJAWIEŃ  FATIMSKICH

FATIMA  SANTIAGO de COMPOSTELA

Lizbona  –  BATALHA – NAZARE – FATIMA  – COIMBRA  – PONTEVERDA – SANTIAGO de COMPOSTELA – PORTO

1 dzień 09.09.2017 sobota
Wyjazd z  Parafii w Pyskowicach o godz. 2.00, przejazd na lotnisko w   Krakowie, przelot samolotem  rejsowym do Lizbony.    Po przylocie przejazd na  CABO da ROCA  –  najdalej na zachód wysunięty  punkt Europy ze wspaniałą  panoramą na Ocean Atlantycki.

Następnie przejazd autokarem do SINTRY –  zwiedzanie i krótki spacer po urokliwym miasteczku .

Przejazd  do hotelu  w Fatimie kolacja i nocleg.


2 dzień 10.09.2017 niedziela

Po śniadaniu przejazd do  stolicy kraju LISBONY gdzie zwiedzimy m. innymi Dzielnice BELEM – klasztor i kościół Hieronimitów ( z zewnątrz), Pomnik Odkrywców. Następnie  średniowieczną dzielnicę ALFAMA, katedrę i kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego oraz dzielnicę BAIRRO ALTO. Czas wolny na i powrót do hotelu w Fatimie na kolację i nocleg.


3 dzień 11.09.2017 poniedziałek            

Zwiedzanie Fatimy.                                                                                                                                                                           

Po śniadaniu: przejdziemy  drogą krzyżową do Valinhos.  Następnie zwiedzanie   Aljustrel, gdzie  zobaczymy  domy rodzinne pastuszków: Hiacynty, Francesca i Łucji.

Zwiedzanie Sanktuarium w   Fatimie – miejsce objawień Matki Boskiej : Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawienia się Matki Bożej pastuszkom:  Łucji , Franciszkowi  i Hiacyncie. Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka, Hiacynty i Łucji, Bazylika Trójcy Przenajświętszej i Muzeum Fatimskie.

Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie.


4 dzień 12. 09.2017 wtorek

Po śniadaniu przejazd do NAZARE nadmorskiego kurortu , niegdyś uroczej wioski rybackiej z sanktuarium maryjnym XVII-wiecznym kościołem Nossa Senhora da Nazare (MB z Nazare).      Następnie przejazd na wybrzeże gdzie spędzimy pozostałą część dnia wypoczywając na jednej z malowniczych plaż nad Oceanem Atlantyckim. Wieczorem powrót na kolację i nocleg do hotelu w Fatimie .

W tym dniu również   uczestnictwo w wieczornych, rocznicowych uroczystościach religijnych  – nocne czuwanie.


5 dzień 13.09.2017 środa

Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Fatimie. Uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych tj. w uroczystej Mszy Pielgrzyma w Sanktuarium Fatimskim   o godz.10.00.

Po mszy św. Przejazd  do  BATALHA, gdzie zwiedzimy  najwspanialszy w Portugalii  Kościół  Matki Boskiej Zwycięskiej wraz z klasztorem słynącym z Krużganków Królewskich – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego  z grobowcami władców, wpisany na światową listę UNESCO.

Następnie przejedziemy do  ALCOBACA – tam zwiedzimy gotyckie opactwo cystersów z największym w Portugalii kościołem –  Mosteiro de Santa Maria de Alcobaca z  grobowcami bohaterów romantycznej legendy  króla Pedro  i  jego ukochanej  Ines de Castro.


6 dzień 14.09.2017 czwartek

Po śniadaniu   przejazd do COIMBRY – miasta związanego z kultem św. Elżbiety Portugalskiej (Izabela – Święta Królowa), zobaczymy m.in. Kościół Św. Jakuba z rokokowym ołtarzem z pozłacanego drewna, Katedrę Se Velha z XII w.,  a także najstarszy Uniwersytet w Portugalii.   Następnie przejazd do Hiszpanii w kier. Santiago de Compostela,  po drodze zobaczymy  stare galicyjskie miasteczko PONTEVEDRA,  krótki pobyt i zwiedzanie m.in. Klasztor Santo Domingo, Kościół Santa Maria la Mayor.     Obiadokolacja i nocleg w ok. Santiago de Compostela.


7 dzień 15.09.2017 piątek          

Po śniadaniu SANTIAGO DE COMPOSTELA – jedno z najstarszych, trzecie pod względem ważności po Jerozolimie i  Rzymie  miejsce pielgrzymkowe Europy. Nawiedzimy   m.in. Katedrę z grobem św. Jakuba Apostoła  w której znajdują się jego relikwie, zobaczymy słynny Portyk Chwały  i drzwi otwierane tylko w roku jubileuszowym. (Msza Św.)
Obiadokolacja i nocleg w ok. Santiago de Compostela


8 dzień 16.09.2017 sobota

Po śniadaniu przejazd w kier. Portugalii

PORTO –  zwiedzanie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasta,  zobaczymy  m.in. Katedra Se, Kościół Santa Clara,  Kościół Sao Francisco z Drzewem Jessego.  Przejazd do FATIMY –  Kolacja w hotelu , wieczorem  Modlitwa Różańcowa i procesja z lampionami.   Nocleg.


9 dzień 17.09.2017 niedziela    

Wczesny  przejazd na lotnisko w Lizbonie, przelot samolotem rejsowym do Polski . Transfer autokarowy  do Pyskowic – zakończenie pielgrzymki.

 

Cena zawiera:                                                                                                                                                                                                                                 

*  transfer autokarowy na lotnisko z Parafii i z powrotem
*  przeloty samolotem rejsowym na trasie z Polski do Portugalii i z powrotem
*  przejazdy klimatyzowanym autokarem na terenie Portugalii i Hiszpanii
*  8 noclegów w hotelach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)
*  8 śniadań
*  8 obiadokolacji (bez napojów)
*  ubezpieczenie NW i KL z opcją  ?choroby przewlekłe?
*  opiekę doświadczonego pilota ? przewodnika
*  bilety wstępu za wyjątkiem miejsc niewymienionych w programie
*  miejscowych przewodników miejscach wymaganych
*  system audio-guide

 

Cena nie zawiera: napoi do obiadokolacji, świadczeń niewymienionych w ofercie i ew. wydatków własnych.

UWAGA:  Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.                                                                                                                                                             – cena kalkulowana w oparciu o kurs dewiz 1euro = max 4.35 zł. W przypadku wzrostu kursu euro cena może ulec zmianie o różnice kursowe.