List Biskupa Gliwickiego do rodziców i dzieci I-Komunijnych

List do dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców

Kochane Dzieci Komunijne!
Znacie na pewno opowieść o tym, jak Jezus wraz ze swoimi przyjaciółmi
(apostołami) wsiadł do łodzi, aby przepłynąć na drugą stronę jeziora. Nagle zerwała się burza i coraz większe fale uderzały w płynącą łódź. Zrobiło się naprawdę niebezpiecznie. Uczniowie bardzo się bali, a Jezus spokojnie spał. W końcu postanowili Go obudzić, wołając: Jezu ratuj, bo giniemy! Jezus wstał, rozkazał falom i wiatrowi się uciszyć, i? burza zniknęła, zrobiło się cicho? Jezus spojrzał na apostołów i zapytał, dlaczego się bali, dlaczego nie ufali, że jeśli On jest z nimi, to są bezpieczni, nic im nie grozi (por. Mt 8,23-27).
Dobrze  wiecie,  że  na  świecie  panuje  pandemia.  Wielu  ludzi  boi  się zarażenia koronawirusem. Nie możemy się spotykać w szkole, spędzać wspólnie czasu z rówieśnikami, nie możemy robić wielu różnych rzeczy, które lubimy, bo nam  zagrażają  tak,  jak  burza  apostołom.  Nie  możemy  również  wspólnie świętować tak, jak dotychczas w naszych kościołach. Nawet najważniejszą dla Was i całej Waszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii ze względu na Wasze bezpieczeństwo  musieliśmy  przenieść  na  późniejszy  czas.  Niestety  musicie poczekać  trochę dłużej  na  pełne  spotkanie  z Jezusem  w  ?Białym  Chlebie?. Dlatego piszę do Was ten list.
Pragnę  Wam  powiedzieć,  że  mimo  tego,  co  się  dzieje  na  świecie i w naszym kraju, Jezus jest ciągle z nami tak, jak był w łodzi z uczniami. Wtedy,  w  trakcie  burzy  na  jeziorze,  potrafił  spokojnie  zasnąć,  wiedział, że nikomu nic nie grozi. Dziś On mówi do Was:  Nie  bójcie się,  ja jestem z Wami!
Chcę Was zapewnić, że wielu ludzi modli się za Was, Drogie Dzieci. Wiem, że księża z Waszych parafii, siostry zakonne, katecheci, Wasi rodzice, dziadkowie i całe Wasze rodziny otaczają Was ?płaszczem modlitewnej opieki?. Proszę Was, Wy też się módlcie, abyście, gdy tylko będzie to możliwe, były przygotowane na spotkanie z Jezusem, Jego miłością i pokojem w pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. Nie zapomnijcie o tych wszystkich, którzy Was kochają:  Waszych  rodzicach,  rodzeństwie,  dziadkach,  chrzestnych,  księżach, katechetach, wspierajcie ich codziennymi, małymi gestami miłości.
Zaufajcie Jezusowi! On chce naszego dobra! On nie pozwoli nam zginąć! On uciszy każdą burzę w naszym życiu!
Kochane  Dzieci,  modlę  się  za  Was,  Waszych  rodziców,  rodziny i przyjaciół,  żeby  radość  oczekiwania  na  Pierwszą  Komunię  Świętą  ciągle wzrastała. A kiedy zagrożenie wirusem przeminie, wtedy będziecie z większą radością świętować w Waszym kościele ten ważny dla Was dzień.

Drodzy Rodzice!
Zdaję  sobie  sprawę  z  tego,  że  poczyniliście  już  wiele  starań,  aby
uroczystość pierwszokomunijna Waszych dzieci była dla nich i całej rodziny wielkim świętem. Pewnie myślicie już intensywnie o wyjątkowym przeżyciu Eucharystii,  podczas  której  Pan  Jezus  po  raz  pierwszy  przyjdzie  do  serc Waszych dzieci, a także o rodzinnym spotkaniu. Niestety z racji pandemii i ze względów  bezpieczeństwa  uroczystość  musimy  przełożyć.  Ufam,  że  dobrze wykorzystacie ten czas na duchowe przygotowanie swoich dzieci i całej rodziny na ważne wydarzenia. Bądźcie inicjatorami modlitwy w Waszych Domowych Kościołach.  Módlcie  się  z  dziećmi  i  za  dzieci.  Dajcie  im  wiele  wsparcia i miłości. Czytajcie dzieciom Pismo Święte, uczestniczcie z nimi w niedzielnej Mszy  świętej  przez  transmisję  medialną  lub,  jeśli  możecie,  w  kościele, wspierajcie je w spotkaniach z katechetami podczas zdalnego nauczania.
W życiu nic nie dzieje się przypadkowo. Każde wydarzenie, nawet to trudne, uczy nas czegoś bardzo ważnego, kształtuje  nasze  człowieczeństwo, przygotowuje nas do dalszego życia. Ufam, że również trudny czas zmagania się z koronawirusem jest dla nas nauką zaufania Bogu, podobnie jak dla apostołów lekcją ufności był czas burzy na jeziorze, o którym pisałem Waszym dzieciom. I podobnie jak Wasze  Dzieci, również Was zapewniam o wielu modlitwach płynących do Boga  za  Was od duszpasterzy,  katechetów i całych  Waszych parafii oraz Waszych biskupów.
Zaufajcie Bogu, a On będzie działał w Waszym życiu swoim pokojem, dobrocią, miłością, cierpliwością i szczęściem. On uciszy burzę, która rozpętała się  w  dzisiejszym  świecie!  Błogosławię  Was  i  Wasze  rodziny  w  tym oczekiwaniu  na  pierwszą  spowiedź  i  zjednoczenie  z  Jezusem  w  Pierwszej Komunii Świętej Waszych dzieci.

Wasz  Biskup
+ Jan Kopiec Biskup Gliwicki

Gliwice, dnia 5 maja 2020 roku