Rekolekcje Wielkopostne

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 6 -10. 04. 2019r. 

Dokąd zmierzam ja i  moja rodzina?
Prowadzi ks. Jerzy Dzierżanowski- diecezjalny duszpasterz rodzin w Opolu

„Można mieć serce czyste, ale może to być serce puste. Ja chciałabym mieć serce pełne dobra i miłości” Ania lat 8

Rozpoczynamy kolejny czas przeżycia Wielkiego Postu w naszym życiu.  Warto może z tej okazji na chwilę zatrzymać się nad słowami, które św. Jan Paweł II skierował do pielgrzymów w Zakopanem w czasie pielgrzymki w Ojczyźnie w 1997 r.

„Nie dajcie się zwieść pokusie zapewnienia potomstwu jak najlepszych warunków materialnych za cenę waszego czasu i uwagi, które są im potrzebne do wzrastania „w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52)”.

Zdecydowana większość rodziców nie lekceważy obowiązku zapewnienia swoim dzieciom podstaw bytu materialnego. Ich utrzymanie, ubranie, nakarmienie i wykształcenie to podstawowy obowiązek. Jednak zbyt często wielu rodziców błędnie myśli, że dzieci przede wszystkim potrzebują dobrych, markowych ubrań i nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Nierzadko całkowite zaangażowanie się w pracę zawodową i wielomiesięczne pobyty za granicą usprawiedliwiane są stwierdzeniem: „Przecież robię to dla rodziny i dla moich dzieci”. Niestety, gdyby zapytać dziecko, niezależnie od wieku, czy bardziej chce nowych rzeczy, czy obecności rodzica, w zdecydowanej większości wybierze to drugie. Oczywiście są sytuacje, kiedy właśnie wyjazd do pracy daleko od domu jest jedynym źródłem dochodu, ale trzeba taki stan traktować jako tymczasowy, będąc też znacznie bardziej wyczulonym na potrzebę bliskości, którą dziecko, ale i każdy dorosły ma w sobie niezależnie od wieku.
Św. Jan Paweł II wyraźnie zwraca uwagę na pokusę zapewnienia rodzinie jedynie jak najlepszych warunków materialnych. Rodzice bardzo często wiele dodatkowych zajęć zarobkowych podejmują z przekonaniem, że chcą, aby ich dzieci miały lepsze warunki życia, niż mieli oni sami. Wówczas bardzo łatwo wpaść w ślepy zaułek rozbudzania potrzeb, ciągłego niezaspokojenia, wzrostu oczekiwań. Warto w jakimś momencie trochę przyhamować i policzyć, ile czasu w ciągu dnia poświęcamy sobie nawzajem. Nie można się oszukiwać i myśleć, że jeżeli mamy wszystko, co potrzebujemy z rzeczy materialnych, to dom będzie szczęśliwy. Brak wzajemnego czasu, uwagi i zainteresowania bardzo szybko wywołuje szukanie „pokarmu zastępczego”. Najpierw będzie to telewizja, komputer, później koledzy i koleżanki, którym się ufa bardziej niż rodzicom. W końcu długie wyjścia z domu, spędzanie czasu „gdzieś”, „z kimś”. Wielokrotnie dostrzega się brak tematów do rozmów, wzrastający dystans, chłód uczuciowy. Relacje ograniczają się tylko do wydawania poleceń, rozliczania i płacenia za różnorakie potrzeby. Czas rekolekcji to dana przez Pana Boga kolejna okazja, by zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć sobie na pytania: ile jest Boga na co dzień w moim życiu, po co żyję, dokąd zmierzam, kto naprawdę jest moim bliźnim?

RODZINA BOGIEM SILNA

Rekolekcje w całości poświęcone zostaną tematyce rodzinnej w bardzo różnych aspektach. Głównym przesłaniem jest ukazanie największej wartości jaką jest budowanie życia osobistego i rodzinnego na najtrwalszym i najpewniejszym fundamencie codziennej więzi  z Panem Bogiem.

PROGRAM REKOLEKCJI

Sobota 6.04.
18:00 Msza św. – Nauka na rozpoczęcie rekolekcji

Niedziela 7.04.
Nauka dla wszystkich na Mszach św.: 7:00, 8:30, 10:00, 11:00 w kaplicy na Mszy św. dla dzieci (jest wiele młodych małżeństw), 11:30, 17:00.
16:15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
18:00 Po Mszy św. nauka stanowa dla wszystkich małżonków i rodziców wychowujących dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, mile widziani również narzeczeni. Temat spotkania:  Jak dziś w świecie komunikacji zdominowanej przez media budować więź dziecka z rodzicami i Panem Bogiem?

Poniedziałek 8.04
„Należy w sposób dyskretny i skuteczny towarzyszyć rodzącemu się życiu, otaczając szczególną opieką te matki, które nie boją się wydać na świat dziecko i wychować je bez udziału ojca”. (EV 87).

 9:00 Msza św. z nauką dla wszystkich
18:00 Msza św. z nauką dla wszystkich
19:00 OFIARUJ DZIECIOM DOM – piękne, poruszające świadectwo rodziny,  która przyjęła do swojego domu kolejno 19 opuszczonych dzieci. Do uczestnictwa  zaproszeni są wszyscy rodzice, szczególnie ci, którzy mają już starsze dzieci, lub  których dzieci się usamodzielniły. Zapraszamy nauczycieli, wychowawców, pedagogów, pracowników socjalnych, osoby samotne. Szczególnie gorąco zachęcamy do udziału też młodzież  naszej parafii.

Wtorek 9.04
„Gdzie nie będzie szacunku dla poczętego życia, tam  będzie  zanikał szacunek dla człowieka  starego i umierającego?. Św.  Jan Paweł II
9:00 Msza św. dla osób starszych i chorych
18:00 Msza św. z nauką dla wszystkich
19:00  Nauka dla młodzieży: kilkunastominutowe przedstawienie historii jednego życia, które łatwo może stać się doświadczeniem każdego z  nas. Przyjdź, koniecznie zobacz i pomyśl czy warto?

Środa 10.04.
Dom rodzinny wieczernikiem. Eucharystia siłą i mocą  do dobrego życia.

9:00 i 18:00 Msza św. z nauką dla wszystkich na zakończenie rekolekcji
Kolekta w tym dniu przeznaczona na wsparcie rozbudowy Domu Matki i Dziecka w Opolu.

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA W CZASIE REKOLEKCJI

Poniedziałek 8:30 – 9:00 i 17:30 – 18:00
Wtorek i środa od 8:00 – 9:00 i 17:00 – 18:00